Staff Directory

Patty Baumgartner

Bus Driver

Sonya Bell

Elementary/Middle School Counselor

Elem 509-586-7577/ FMS 509-586-7561

Steve Bennett

Maintenance and Grounds Supervisor

509-586-3217

Tracy Berry

Special Education Teacher

Stevi Blythe

Teacher

Michael Bold

5th Grade Teacher

Robert Boyce

Custodian

Stephanie Bradshaw

Title/LAPTeacher

April Breedlove

1st Grade Teacher

Kim Britton

School District Psychologist

509-586-3217

Oscar Carrasco

Spanish Teacher

Devin Chavez

Teacher

Andy Clayton

Science Teacher

Cami Cleaver

2nd Grade Teacher

Karin Cook

Site Head Cook

Rene Cooper

Secretary

509-582-2158

Colleen Cowan

Business Manager

509-586-3217

Debi Curtis Roy

Paraeducator

Cathy Davis

Paraeducator

Mike Davis

PE Teacher

Chris Davis

Principal

509-582-2158

Karen Davis

Custodian

Dora Dickinson

Bus Driver

Debora Dohaniuk

Music/Band Teacher

Lorianne Donovan

4th Grade Teacher

John Doran

Athletic Director

509-582-2158

Nicole Drescher

Art/Kindergarten Intervention Teacher

Keith Dupuis

Physical Education Teacher

Rebekah Duty

High School Counselor

509-582-2158

Mary Edwards

Secretary/Registrar

509-582-2158

Brian Eisenbarth

Math Teacher/Head Baseball Coach

Cydney Elgin

ELA Teacher

509-582-2158

Crystalyn Fabbri

Social Studies/Language Arts Teacher

Kristy Finley

Bus Driver

Steve Finley

Custodian

Pete Frankovic

Teacher

Hidalia Garcia

Secretary - Hablo Español

509-586-7577

Trisha Gier

Paraeducator

Tina Gore

Title/LAP Teacher

Tony Greager

Teacher

Cari Greer

1st Grade Teacher

Patti Grow

Paraeducator

Elaine Hagen

2nd Grade Teacher

Lance Hahn

Superintendent

509-586-3217

Michael Harrington

Principal

509-586-7561

Andrew Hathaway

Technology Coordinator

509-586-3217

Robert Hayfield

5th Grade Teacher

Zach Henderson

Computer Tech

509-586-3217

Richelle Hendrix

Teacher

Carrie Hoburg

Food Service

Lillian Hoburg

Paraeducator

Crystal Hogg

4th Grade Teacher

Cyndie Horvath

Paraeducator

Elizabeth Jansen

3rd Grade Teacher

Kent Johnson

Math Teacher

Eric Johnson

3rd Grade Teacher

509-586-3217

Chiffon Johnson

Bus Driver

Emmie Jordan

Bus Driver

Patricia Keck

Special Education Teacher

Russell Kendall

Bilingual Teacher

Bryce Kennell

Language Arts Teacher

Jackie Kimsey

Bus Driver

Pam Kinne

Principal

509-586-7577

Beth Kirk

1st Grade Teacher

Hannah Kirk

Paraeducator

Carly Knutzen

Art Teacher

509-582-2158

Lora Lancaster

Food Service

Nancy Lane

Paraeducator - Bus

Peggy Layman

Librarian

Pat Lewis

Mechanic

509-586-1394

Kathy Locker

2nd Grade Teacher

Bryan Long

Director of Human Resources and Student Learning

509-586-3217

Sheila Losey

Bus Driver

Terri McGaughey

Fiscal Assistant/District Secretary

509-586-3217

Amy McLaughlin

Special Services Director

509-586-3217

Julia Mendoza

Paraeducator

Rachel Merkley

Math Teacher

Shawnell Mibourn

Food Service Cashier

Mickey Middleton

Kindergarten Teacher

Dennis Munden

Ag Teacher

Tina Munson

Bus Driver

Jessica Nelson

Paraeducator

Lacey Nelson

Paraeducator

Teresa Nicholson

Bus Driver

Karla Nunez-Cabrera

Paraeducator

Shelly Olson

Site Head Cook

Penny Parnell

Paraeducator

Athena Pelly

5th Grade Teacher

Richard Porter

Transportation Supervisor

509-586-1394

Cathie Prentice

Paraeducator

Teena Rameriz

Paraeducator

Janet Reaves

Business Teacher

Dawn Renders

Custodian

Anita Reyna

Secretary

509-586-7561

Marcie Rodriguez

Fiscal Assistant

509-586-3217

Carolyn Ross

Kindergarten Teacher

William Rutz

Special Education Teacher

Sandra Samoray

Special Education Teacher

509-586-7561

Becki Saunders

Food Service Manager

509-582-2158

Diona Schilling

Bus Driver

Darnell Schoenwald

Custodian

Susan Schwartz

Special Education Teacher

Sandra See

English Teacher

Tabitha Smith

Paraeducator

Paula Smith

Bus Driver

Brian Soiseth

Science Teacher

Roger Sonderland

History Teacher

Darla Sparks

Paraeducator

Kathy Taggart

Paraeducator

Susan Tatum

Librarian/Highly Capable Liaison

Karli Teagle

Kindergarten Teacher

Angel Tinnin

Preschool Teacher

Dennis Traver

History Teacher

Louanne Traver

Paraeducator

Laurie Tufford

Special Services Secretary

509-586-3217

Terry Turley

Grounds

Stephanie Vasquez

Secretary

509-586-7561

Lisa Vasquez

Paraeducator

Gary Wakefield

Custodian

Jennifer Ward

Family & Consumer Sciences Teacher CTE

Robin Ward

4th Grade Teacher

Shelley Weber

Bus Driver

Janet Westfall

Bus Driver

Sarah Whited

Food Service Cashier/Para Ed

Kelly Williamson

3rd Grade Teacher

Christine Witt

Teacher

April Wood

Paraeducator

Dulleya Woods

Secretary - Hablo Español

509-586-7577

Jennifer Yochum

Ag Teacher